Historie PIOTRA LIPIŃSKIEG​O

BIOGRAFIA

„Piotr Lipiński to pierwszy w III RP reporter historyczny pełną gębą: sięga po tematy trudne dla opinii publicznej, docierając do najmniej znanych dokumentów i najlepiej ukrywających się świadków Historii”.
Witold Bereś „Czwarta władza”

Rocznik 1967. Z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter. Przez prawie dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikował głównie reportaże historyczne. Jego teksty ukazywały się w również w „Radarze”, „Na przełaj”, „Po prostu”, „Polityce”, „Pressie”.
W 1997 roku opublikował pierwszą książkę „Humer i inni”. Opowiadała o zbrodniarzach stalinowskich, którzy przeżyli bezkarnie kilka dziesięcioleci PRL-u, aby dopiero na starość stanąć przed sądem III Rzeczpospolitej. Autor otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż, od którego pochodził tytuł książki.W 2001 roku ukazała się jego książka „Bolesław Niejasny” – opowieść o Bolesławie Bierucie, komunistycznym prezydencie Polski. Publikacja przerodziła się w cykl książkowy. Drugi tom, „Towarzysze Niejasnego”, poświęcony był współtwórcom komunistycznej Polski (gen. Karol Świerczewski, marszałek Michał „Rola” Żymierski, premier Józef Cyrankiewicz). Tom trzeci, „Ofiary Niejasnego” to historie tych, którzy walczyli z komunizmem (Stanisław Mikołajczyk, Jan Rodowicz „Anoda”, rotmistrz Witold Pilecki”). Kolejna książka to „Raport Rzepeckiego” – historia życia twórcy powojennego polskiego podziemia antytomunistycznnego, a zarazem próba odpowiedzi na pytanie, kim był pułkownik Jan Rzepecki: bohaterem czy zdrajcą?
Piotr Lipiński jest również współautorem kilku zbiorów reportaży (m.in. „Kraj Raj”, „Anna z gabinetu bajek”, „Nietykalni”.) W „Discovery Historia” prowadził cykl „Zwarte szeregi”, prezentujący filmy dokumentalne. Publikował cotygodniowy felieton w blogu technologicznym Spider’s Web. Wielokrotnie otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże i nominacje do nagrody „Press” w kategoriach reportaż i wywiad. Scenariusz filmu dokumentalnego „Dzieci Wehrmachtu”, którego jest współautorem, powstał na podstawie jego reportażu „Zły mundur”, opublikowanego w „Dużym Formacie”. Dla cyklu TVP 1 „Zagadki tamtych lat” zrealizował w 2009 r. dwa dokumenty „Siedem rolek pożądania”, opowiadający PRL-owską historię... papieru toaletowego oraz „Co się stało z polskim Billem Gatesem?” - barwny życiorys Jacka Karpińskiego, konstruktora polskich komputerów, skazanego na porażkę w komunistycznym kraju (trailer on IMDb.com „What Has Happened with Polish Bill Gates”). Film był prezentowany na festiwalach „Euroshorts” i łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”. W Łodzi Piotr Lipiński zdobył nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. 
Książka "Geniusz i świnie" otrzymała 2014 roku tytuł Książki Miesiąca "Magazynu Magazynu Literackiego Książki. W 2017 roku książka „Cyrankiewicz. Wieczny premier” zdobyła nominację do Nagrody Historycznej imienia Kazimiera Moczarskiego. W 2018 roku nominacja do książki reporterskiej roku Radia Lublin dla „Bierut. Kiedy partia była bogiem”. Książkowy reportaż Kroków siedem do końca nominowano w 2021 roku do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.  

Dlaczego piszę o komunistach?