KSIĄŻKI

krokow siedem small

Pierwszy raz o V Komendzie usłyszałem ćwierć wieku temu. Mimo że w Polsce upadł już komunizm, wciąż rzadko o niej wspominano. Nadal otaczała ją tajemnica.

To zdumiewające. Przecież działała aż pięć lat. Dwa razy dłużej niż cztery poprzednie komendy WiN. Dlaczego więc jej historia gdzieś zaginęła? 

Wtedy, próbując rozwikłać jej dzieje, często słyszałem: 

– Pan jest za młody, żeby o tym pisać.

Z czasem przynajmniej ten problem się rozwiązał. Dziś nikt już mi tego nie powie.
                                                                                       Fragment

                                                                                  WYDANIE PAPIEROWE

                                                                                  EBOOKgomulkamaly

„Chłopski syn, którego bieda nauczyła ascezy. Nieufny i samotny. Żyjący w schizofrenicznym rozdarciu miedzy komunizmem a patriotyzmem. Uwikłany w swoją ideę wbrew wszystkiemu i wszystkim, zarówno swoim rodakom, partyjnym towarzyszom, jak i sowieckim mocodawcom, W pasjonującej podróży przez kilkadziesiąt lat polskiej historii Piotr Lipiński przywołuje wszystkie twarze Władysława Gomułki. Lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą zrozumieć, czym była „polska droga do socjalizmu”. I gdzie zaczynają sie zarówno triumg, jak i klęska. Władzy i człowieka”

Marta Perchuć-Burzyńska

                                                                                      Fragment

                                                                                 WYDANIE PAPIEROWE

                                                                                 EBOOK

niepowtarzalny urok small

„Przeczytałem zdanie: »Dla nowych dyrektorów firma z Warszawy, za pieniądze Urzędu Miasta Częstochowy, prowadzi kurs antystresowy. Przykładowy temat na roluxnienie: >Opisz pożard burdelu w sposób liryczny<«. A co jesienią 1991 roku bezrobotnemu Ryszardowi powiedzieli przybysze z kosmosu? »Miałeś stracić pracę, bo odegrasz ważniejszą rolę we wszechświecie«. Kiedy zrozumiemy polskie lata 90.? Im szybciej zrozumiemy, tym lepiej”.

Włodzimierz NowakFragment

WYDANIE PAPIEROWE

EBOOKbierutsmall

Antybohater tej ksiażki to Bolesław Bierut - przywódca polskich komunistów, odpowiedzialny za najmroczniejszy okreś w dziejach powojennej Polski - stalinizm. 

Ale po jego śmierci życie w Polsce zamarło. Tłumy pielgrzymowały do trumny. W kościołach biły dzwony. Polacy podzejrzewali, że zabili go Sowieci.

Bieruta Sowieci mieli zlikwidować, bo zaczął się stawiać Moskwie. Albo dlatego, że odmówił Chruszczowowi zmiany zachodniej granicy Polski. Albo przeciwstawił się włączeniu Polski do Związku Radzieckiego jako siedemnastej republiki.

Może jednak prawda jest znacznie prostsza. Fragment        

 WYDANIE PAPIEROWE

 EBOOK 
cyrankiewiczmaly

„Przeczytaj, jeślli chcesz zrozumieć, jak polityk traci ideały i nie bacząc na zajmowane stanowisko premiera - jest tylko tym drugim. Wykonawcą poleceń faktycznego szefa”.

Andrzej Skwosz

Nazywano go „wiecznym premierem”. Nikt w historii Polski nie kierował rządzem tak długo - ponad dwadzieścia lat.

Choć równie dobrze. można by go ochrzcić "wietrznym premierem”. Wyczuwał najlżejze podmuchy politycznego wiatru. Poddawał się im jak liść, który nie zamierza opaść.Uwielbiał dowcipy o sobie. Kolekcjonował je. Podobno niektóre sam układał.

„Cyrankiewicz dostał order Gwiazdy Betlejemskiej. Za uporczywe trzymanie się żlobu”.

Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u. Bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów.

unnamed

„Jest to lektura obowiązkowa dla tych wszystkich, którzy nie tylko chcą wiedzieć, jak było, ale także spróbować zrozumieć, dlaczgo tak było, co w żadnym razie nie oznacza rozgrzeszania zbrodniarzy, ani tym bardziej wybaczania im win w cudzym imieniu”.

Prof. Jerzy Eisler

Historia procesu Adama Humera,  byłego wicedyrektora Departamentu Śledczego w dawnym Ministerstwie Bezpieczeństwa Publiczego, którego oskarżono wraz z kilkunastoma innymi funkcjonariuszami UB o zbrodnie stalinowskie. 

Piotr Lipiński był jedynym dziennikarzem, z którym Humer zgodził się dłużej porozmawiać. Humer stał się symbolem rozliczeń ze stalinowską przezłością, jakich dokonano w III RP.

Fragment        

 WYDANIE PAPIEROWE

 EBOOK 
117414-anoda-piotr-lipinski-1

LEGENDA ARMII KRAJOWEJ

Kiedy w 1995 roku pisałem po raz pierwszy o „Anodzie”, miałem to szczęście, że nie ograniczała mnie już żadna cenzura. Jeszcze kilka lat wcześniej, w PRL-u, nie mógłbym napisać wszystkiego, czego się dowiedziałem. Oficjalnie publikowane książki i reportaże nie mogły wprost podawać w wątpliwość wersji, że „Anoda” popełnił samobójstwo. Nikt nie mógł otwarcie zapytać, czy zabili go funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Nie wspominając o tym, by w prasie podać personalia ubeków, którzy go przesłuchiwali.

Ale w 1995 roku można było już napisać wszystko. Z jednym ograniczeniem: ubecy stali się podejrzanymi w prokuratorskich postępowaniach dotyczących torturowania, więc ich nazwiska należało ukryć pod inicjałem.

Fragment

EBOOK 
Absurdy-PRL-u Michal-Matys-Piotr-Lipinski,images big,27,978-83-7705-646-2

ZDUMIEWAJĄCY ŚWIAT

Kto porywał z ulicy nastolatki i zmuszał je do ciężkiej pracy?  Dlaczego łódzkie włókniarki pokazały gołe tyłki premierowi? Jak udało się zorganizować brawurową ucieczkę z sowieckiego łagru? 

Największą zagadką jest jednak to, że PRL w ogóle była w stanie działać. Jerzy Urban, były rzecznik prasowy rządu, przyznaje, że symbolem klęski PRL był... nieustanny brak papieru toaletowego. Zbigniew Messner, były premier, przekonuje, że PRL nie udało się zreformować, bo... bimbrownicy zużywali cały dostępny na rynku cukier i trzeba było wprowadzić kartki.

Fragment        

WYDANIE PAPIEROWE

EBOOK        

   
karpinskiokladkamala

MISTRZ INFORMATYKI

"Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927−2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło – dla Polski, bo dla konstruktora i owszem – ogromne kłopoty.

Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu? Przez komunistów? Przez swój trudby charakter? Nie wiadomo - tylko sukcesy mają swoich rodziców, do porażek nikt się nie przyznaje.

Fragment        

WYDANIE PAPIEROWE

EBOOK          


Humeriinniokladkasrednia

STALINOWSKI KAT

"Piekło istnieje. Przynajmniej na ziemi

Wydarzenia opisane w tej książce są prawdziwe. Dlatego trudno w nie uwierzyć".

Adam Humer byl w latach stalinizmu wicedyrektorem Departamentu Śledczego MBP. Prawie pół wieku później został oskarżony o torturowanie więźniów - wielu Żołnierzy Wyklętych. Byłem jedynym dziennikarze, z którym siedząc w więzieniu na warszawskim Mokotowie, zgodził się dłużej porozmawiać. 

Recenzja oraz fragment

piatasrednia

HISTORIA PROWOKACJI

"Piąta Komenda" to historia największej prowokacji komunistycznych tajnych służb. W 1948 r. powstała tak zwana V Komenda WiN. Była mistyfikacją. Stworzyło ją Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Celem tej operacji zwanje grą "Cezary" było rozbicie podziemia WiN w Polsce i dezinformowanie zachodnich wywiadów.

"W tej historii nie ma nic pewnego. Lis udaje tygrysa, a być może w rzeczywistości jest kameleonem. Wielu tworzono fałszywe życiorysy. W końcu w nie uwierzyli".

Fragment

Ebook w księgarniach 

VIRTUALO   MERLIN  EMPIK 

SMASHWORDS APPLE ITUNESOkladka Boleslaw Niejasny przod

BOLESŁAW BIERUT

Reporterska opowieść o komunistycznym prezydencie Polski - Bolesławie Bierucie. To jedna z najgorszych postaci w naszej historii. Człowiek odpowiedzialny za stworzenie stalinowskiego systemu represji i mordy sądowe.

"W młodośći Bolesław Bierut marzył o zdobyciu świętego Gralla. W osiemnastym roku życia zaiadł do starosłowiańskiej wigilli przy stole ozdobionym swastyką z kłosów. Wybierał się do Brazylii, do Parany, aby budować Polskę wolną od zaborców.

Recenzja oraz fragmentOkladka Towarzysze Niejasnego mala

POLSCY STALINIŚCI

Opowieść o katach lat polskiego stalinizmu. Karol Świerczewski, Józef Cyrankiewicz, sędziowie, oraz funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa, propagandziści. Bez nich nie udałoby się wprowadzić aparatu terroru.

"Zgubiła go kobieta. Gdyby nie Jadwiga Orłowa, mógłby pozostać honorowym generałem, a nawet zginąć w Katyniu. Tak można by rozpocząć kolejny mit o Michale Rola-Żymierskim, marszałku Polski. Przeżył prawie cały wiek - 99 lat. W młodości przyszły komunistyczny dowódca uczył się w seminarium duchownym.

Recenzja oraz fragmentOkladka Ofiary Niejasnego mala

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Reportaże historyczne mówiące o ofiarach lat stalinizmu. Jan Rodowicz Anoda, Stanisław Mikołajczyk, Witold Pilecki, Kazimierz Pużak i wielu innych ludzi, którzy sprzeciwili się komunizmowi. Bohaterowie i zwykli ludzie, którzy trafiali do więzień.

"Wybuchło: Robotnikowi naderwało łydkę, Robotnica wciąż dzierżyła ptaka. Był to gołąbek pokoju. Historia została podwójnie zapomniana. Nikt o niej nigdy nie pisał, a dziś sami zamachowcy niedokładnie pamiętają, co i kiedy wysadzili.

Recenzja oraz fragmentOkladka Raport Rzepeckiego przod

TWÓRCA PODZIEMIA

Opowieść o pułkowniku Janie Rzepeckim, pierwszym prezesie podziemnej, tajnej organizacji "Wolność  i Niezawisłość". Ratował swoich podkomendnych czy ich wsypał? Był bohaterem czy zdrajcą?

"Jak to jest, że kiedy nazwiska swoich kolegów podaje żołnierz, to mówi się sypie, a kiedy dowódca, to ujawnia? - zastanawiał się kiedyś jeden z podwładnych Jana Rzepeckiego, twórcy antykomunistycznego podziemia. Takie pytania dość łatwo stawiać.  Ale co ja bym zrobił na miejscu Rzepeckiego?".

FragmentPolskaTotu

POLSKA 1939-1989−2009

Album pokazujący niedawną polską historię w fotografiach a także w krótkich "pigułkach" tekstowych. To mini-opowieści, zaczynające się od wybuchu II wojny światowej, a kończące na współczesności. Autorem tekstu jest Piotr Lipiński, a wstęp napisał Lech Wałęsa.

Oceniał w nim naszą historię: "Trwaliśmy, choć byliśmy niszczeni i upokarzani. I osamotnieni".

Fragment

© www.piotrlipinski.pl 2012